Založ si blog

S chuťou sa najesť, je už minulosťou

Po tom, čo EÚ schválila nové nariadenie, ktoré v budúcnosti umožní spracovávať v potravinách viac hmyzu, strhol sa veľký rozruch. Mnohé potraviny už ale hmyz obsahujú a my vám prezradíme aký.
Nové nariadenie EÚ vyvoláva u mnohých ľudí nevôľu a znechutenie, pretožeV poslednej dobe sa v našich potravinách dajú spracovať aj cvrčky domové a plesnivec.V budúcnosti môže byť domáci kriket rozomletý na prášok a potom primiešaný do jedla. Oficiálny názov zložky, ktorá musí byť uvedená na výrobkoch, je „čiastočne odtučnený prášok z Acheta domesticus (cvrček domáci)“. Larvy plesnivca zrnového sa môžu použiť aj v sušenej, mrazenej, práškovej a pastovitej forme v pečive a cestovinách, cereáliách a pochutinách (okrem čipsov).
V týchto potravinách je už hmyz
Aj keď sú cvrček domáci a plesnivca obilná novo schválené, táto myšlienka nie je nová.Hmyz sa v potravinách používa oveľa dlhšie.Najznámejším príkladom jePrísada E 120, takzvaný“červený karmín“. Tú tvorí uvarený a rozdrvený šarlátový šupinový hmyz, z ktorého sa extrahuje červené farbivo. Toto je obzvlášť populárne v potravinárskom priemysle, aby bolo jedlo príťažlivejšie. Často sa vyskytuje aj v kozmetických výrobkoch. Žiaľ, často sa používa aj vo vegánskych produktoch na zodpovedajúce zafarbenie vegánskych alebo vegetariánskych alternatív mäsa. „Červený karmín“ možno nájsť obzvlášť často v sladkostiach, napríklad v:
Müller „Müllermilch
Ehrmann
m&m’s
Kinder – Tučniakové čokoládové plátky s karamelom“ a mini bar
Chupa Chups – Miluješ ma?
Mentos: Kaugummi „Full Fruit
Tiež:
Prísada E 904sa často používa v potravinách. Sú to živicové výlučky hmyzu zo šupiniek. Hovorí sa tomu ajšelak. Často je označovaný akoPoleva z čokolády, orechov, kávových zŕn alebo sladkostípoužité. Prísada sa nachádza v týchto produktoch:
Ferrero“Detské čokoládové bonbóny“
Mentos: Žuvačka „Pure White“
Milka“Farebná kakaová šošovica“
V budúcnosti budú tieto potraviny obsahovať hmyz
S novým nariadením sa použitiu hmyzu medze takmer nekladú a čoskoro ho nájdete vo všetkých druhoch potravín. Najmä v:
Pekárenské výrobky
Nápoje podobné pivu
sušienky a tyčinky
cereálne tyčinky
cestoviny (suché)
omáčky
zemiakové výrobky
Jedlá na báze strukovín
alternatívy mäsa
polievky a polievkové koncentráty alebo prášky
Pochutiny na báze kukuričnej múčky
čokoládové výrobky
orechy a olejnaté semená
Výrobky však nemusia byť špeciálne označené. Na obale nebude samostatný, ľahko rozpoznateľný znak. Iba v zozname zložiek musí byť názov príslušného hmyzu viditeľný v slovenčine a latinčine.
Používanie hmyzu však nie je zdraviu škodlivé, keďže sú špeciálne vyrobené na konzumáciu. Mal by všakAlergici o niečo opatrnejšíbyť s potravinami. Pretože každý, kto je alergický na mäkkýše, kôrovce a roztoče domáceho prachu, môže byť alergický aj na potraviny obsahujúce hmyz.


https://www.89.0rtl.de/aktuell/Diese-bekannten-Lebensmitteln-enthalten-schon-jetzt-Insekten-id822798.html?fbclid=IwAR27pYF3xhpc-rdSAP0aAfcDXHto0Ju7n3qxPNzuhs6xWUG0sjdgjU6YFu4


Spracoval OZ Dôstojnosť Slovenska

https://www.facebook.com/messenger_media/?attachment_id=496526226008364&message_id=mid.%24gAA_Amh3pKwuMUgkL-WGIL9RIDoeu&thread_id=4433892809976587


Igor H.
Preto poďme spoločne bojovať za záchranu Slovenska!


https://narodnakoalicia.sk/wp-content/uploads/2022/08/prihlaska_NKNEKA2022.pdf

Drahí dôchodcovia Váš hlas a skúsenosti sú pre nás stále dôležité

12.02.2023

Prečo nám média stále ukazujú politických zločincov slovenského národa? Zabudli sme vari, čo nám všetci sľubovali a čo nám dali?Ak sa budeme na Slovensku stále všetci báť, tak prídeme aj o to najcennejšie,čo máme! https://www.facebook.com/roman.michalovic.7/videos/6315438305167454 https://narodnakoalicia.sk/wp-content/uploads/2022/08/prihlaska_NKNEKA2022.pdf

Sľub poslanca

09.02.2023

Občania a občianska iniciatíva podľa programu podľa potrieb občanov navrhujú zmenu poslaneckého sľubu a síce takto: musí obsahovať slová odbornosť, zodpovednosť, kontrola, odvolateľnosť, služba občanom, štát, referendum.Doteraz ,,Sľub pôslanca“ znel :„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej [...]

Čas , ktorý sme predpovedali sa približuje, ale ktorá víťazná politická strana nasledujúcich parlamentných volieb si to uvedomuje?

02.02.2023

Článok som mohol nazvať aj jednoduchšie, ale čím jednoduchšie sa tu človek vyjadruje, tým horšie to občania chápu!Každý štát, ktorý nám média predložia v správach, má problém s korupciou, a tak sa bude v nasledujúcom roku riešiť téma digitálnej meny.Záujem o digitálne meny medzi centrálnymi bankami sa viac ako zdvojnásobil. Stále viac štátov je presvedčených, [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

spravodlivy

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 109
Celková čítanosť: 1361062x
Priemerná čítanosť článkov: 12487x

Autor blogu

Kategórie