Energetická chudoba. Nechcem písať o tvorbe cien podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ale poukázať na to, že občania strácajú energiu niečo riešiť.
Niekedy práve tá najťažšia rana v živote , najviac posilní !
V čom tu vidíte otvorené vládnutie?
,, https://www.minv.sk/?ros_participacia2_konferencie_na_spolupraci_zalezi
https://www.minv.sk/swift_data/source/rozvoj_obcianskej_spolocnosti/aktuality/konferencie/2022/STUPAVSKA%20KONFERENCIA_NA%20SPOLUPRACI%20ZALEZI_2022.pdf
Ďakujeme Vám, že ste v roku 2022 sledovali online cyklus NA OBČANOCH ZÁLEŽÍ!
Dovoľte krátku rekapituláciu, (do ktorej by sme radi prostredníctvom stručného dotazníka zakomponovali aj Vás) a predstavenie ponuky na rok 2023.
Toto je od nás zároveň posledný pracovný mail v tomto rokuJ
ČO SME VÁM PONÚKLI V ROKU 2022?
FEBRUÁR – INICIATÍVA PRE OTVORENÉ VLÁDNUTIE (OGP)
Predstavili sme Vám, čo je celosvetová Iniciatíva pre otvorené vládnutie, ktorej je Slovensko súčasťou už od roku 2011 a aké benefity to našej krajine môže priniesť, v druhom podujatí sme ukázali konkrétny príklad OGP Local z Banskej Bystrice.
MAREC – PARTICIPÁCIA A ĽUDIA SO ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM
V prvom podujatí sme s ľuďmi zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR, Žilinského samosprávneho kraja a DSS v Okoči diskutovali o tom, ako je možné účinne a aktívne napomáhať inklúzii týchto ľudí aj zo strany samosprávy. V ďalšom podujatí sme hovorili o Stratégii dlhodobej starostlivosti, z pohľadu expertov: Asociácie na ochranu práv pacientov, Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR, Sociofóra, ale aj zo strany riaditeľov zariadení sociálnych služieb z Humenného a z Bratislavy.
MÁJ – PARTICIPÁCIA A POMOC ĽUĎOM Z UKRAJINY
Zástupcovia samosprávy z Košíc, Bratislavy, Uliče a Uble nám porozprávali, ako si poradili v prvých dňoch po vypuknutí vojny, keď na Slovensko prichádzali ľudia z Ukrajiny, často len s jednou igelitkou. Ako nastaviť integráciu ľudí z Ukrajiny sme sa dozvedeli od predstaviteľov ZMOS, organizácie Mareena, mesta Humenného a Bratislavského samosprávneho kraja.
JÚN – PARTICIPÁCIA A REGIONÁLNA SAMOSPRÁVA
Regióny by sa mali stať hybnou silou vo verejnej správe, na Slovensku tento trend zatiaľ nie veľmi badateľný, no je dôležité takúto diskusiu otvárať. Svoje názory a skúsenosti prezentovali predstavitelia Únie miest Slovenska, ÚSV ROS, miest Poprad a Žilina a Banskobystrického samosprávneho kraja. Ďalšie podujatie bolo venované konceptu prípravy koordinátorov participácie Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja, ktorú realizuje v rámci národného projektu Participation Factory z Českej republiky.
OKTÓBER – PARTICIPÁCIA A ENERGETICKÁ KRÍZA
O potrebe riešiť energetickú udržateľnosť koncepčne a s plnou vážnosťou – nielen o ohľadom na aktuálnu energetickú krízu, či vojnu na Ukrajine – sme hovorili so zástupcami Slovenskej energetickej a inovačnej agentúry, združenia Priatelia Zeme – CEPA a Únie miest Slovenska. Konkrétne energetické opatrenia predstavili zástupcovia ZMOS, Energetickej agentúry na podporu smart regiónu Prešovského samosprávneho kraja, miest Galanta a Dubnica nad Váhom.
Spoznali ste jednotlivé procesy zapájania verejnosti, metódy, ako zaujať, zapojiť a spolupracovať s verejnosťou, spôsoby ako si Vaši kolegovia a kolegyne z iných samospráv poradili s rôznymi situáciami, na ktoré pri spoločnej tvorbe verejných politík natrafili, spoznali ste inšpiratívne a praktické príklady z praxe. Stále viac a viac sa však vynárala otázka, kto stojí za všetkými týmito procesmi? Kto o týchto procesoch rozmýšľa, zvažuje možnosti, pozná chod úradu, kalendár úradu, komunikuje v rámci úradu s jeho ostatnými zložkami, navrhuje a vyhodnocuje spôsob komunikácie a spolupráce s verejnosťou?
Preto sme sa rozhodli pripraviť pre Vás špeciálnu minisériu MODERNÁ ÚRADNÍČINA, v ktorej chceme objasniť nielen základné pojmy participácie, ale aj podporiť úradníkov a úradníčky v ich úsilí pri zapájaní verejnosti do spolutvorby verejných politík a doviesť ich k uvedomeniu si svojej role v celom participatívnom procese.
NOVEMBER – MODERNÁ ÚRADNÍČINA
Prvé dva diely, ktoré sme zrealizovali v novembri, vyvolali u Vás veľký záujem.
V prvej časti sme 15. novembra 2022 hovorili o tom, čo je vlastne verejná politika a kde sa s ňou ako úradníci a úradníčky verejnej správy stretávate. Privítali sme hostí z akademického prostredia Emíliu Beblavú, riaditeľku Ústavu verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave, Roberta Martina Hudeca, ktorý je súčasne aj poslancom mestskej časti Bratislava – Vrakuňa, Alexandru Polákovú Suchalovú, ktorá pôsobí aj ako expertka pre participáciu na Úrade splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) a zostavu diskutérov doplnil priamou skúsenosťou zo spolutvorby verejných politík Matej Polák, ktorý bol pre verejnú správu partnerom z opačnej strany, z pozície prezidenta Asociácie záchrannej zdravotnej služby.
- novembra 2022 sme sa venovali tomu, ako tvoriť verejné politiky participatívne. O realizovaných participatívnych procesoch konkrétnych verejných politík hovorili Ľudmila Dragulová z Ministerstva kultúry SR, Danka Gavalierová zo Žilinského samosprávneho kraja, Mária Milková a Alexandra Poláková (ÚSV ROS), podujatie moderoval Matej Miklian. Najvýraznejšie v diskusii rezonovala myšlienka, že participácia je vzájomné učenie sa – úradníkov aj občanov. Na záver Marcel Hofer (ÚSV ROS) predstavil nový formát o e-nástrojoch v participácii.
ČO CHYSTÁME V ROKU 2023?
FEBRUÁR 2023 / termín ešte upresníme
MODERNÁ ÚRADNÍČINA III.
Aká je rola úradníka / úradníčky v participatívnom procese?
MODERNÁ ÚRADNÍČINA IV.
Ako riadiť participatívne procesy a budovať kapacity pre participáciu vo vnútri inštitúcie?
Ostatné témy v roku 2023 budeme plánovať aj podľa Vašich námetov.
PARTICIPÁCIA V DIGITÁLNEJ ÉRE - JANUÁRA 2023
Korona nás všetkých naučila masívnejšie využívať e-nástroje a rôzne online platformy. Ako ich ale čo najlepšie využiť v práci úradníka pri zapájaní občanov? Odpovede nájdete v novom formáte – workshope/seminári Participácia v digitálnej ére, kde Vám predstavíme praktické skúsenosti s využívaním konkrétnych e-nástrojov participácie. Začíname už 24. januára 2023.
DOTAZNÍK
V dotazníku nám pomôžte prosím zhodnotiť celý cyklus za rok 2022 a súčasne sa už môžete prihlásiť na januárový termín Participácia v digitálnej ére. Kapacita je síce obmedzená, workshopov/ seminárov chystáme od januára do júna niekoľko, takže sa budete môcť prihlásiť aj na niektorý z ďalších termínov, o ktorých Vás budeme postupne informovať. Súčasne, ak máte dobrú skúsenosť s niektorým z e-nástrojov, otvárame priestor aj pre Vás a môžete sa stať spolutvorcom workshopu/semináru, stačí označiť túto možnosť v dotazníku.
Link na dotazník:
https://forms.gle/HqZw2iYeVyntC6hq9
SLEDOVANOSŤ V ROKU 2022
V roku 2022 sme zaznamenali na našich podujatiach cyklu Na občanoch záleží viac ako 2500 zhliadnutí, čo si veľmi vážime a ĎAKUJEME VÁM!
Veríme, že aj v roku 2023 pripravíme témy, ktoré budú pre Vás zaujímavé.
KDE NÁJDETE VŠETKY PODUJATIA
Na našom YOUTUBE KANÁLI NP PARTI USV ROS. Staňte sa jeho odberateľom a nič Vám neujde:
https://bit.ly/youtube_npparti
Podujatia sú aj na našej webstránke:
https://www.minv.sk/?ros_participacia_skolenia_na_obcanoch_zalezi Igor H.
Celá debata | RSS tejto debaty