Založ si blog

Diskontné informácie alebo, čo občan to …

Auguste Comte žil v búrlivom období revolúcií a uvoľňovania morálky. Hlavným cieľom jeho učenia bola reforma spoločnosti, obnova morálnych hodnôt a stability. Kurz pozitívnej filozofie (Cours de philosophie positive) je životné dielo Augusta Comteho, v ňom svoju predstavu o vývoji myslenia človeka vymedzil nasledovnou triádou:

Teologické štádium (fiktívne): Človek sa zaoberá Bohom a nereálnymi myšlienkami toho, čo nie je schopný poznať. Človek hľadá absolútne poznanie prostredníctvom skúmania vnútornej povahy vecí. Verí, že za každým procesom je živá vôľa. Toto štádium je rozdelené do troch etáp:
Animizmus
Polyteizmus
Monoteizmus
Metafyzické štádium (abstraktné): Vieru v Boha a v nadprirodzené veci nahradil vedou, abstraktnými pojmami a entitami, pričom za najvyššiu entitu stanovil Comte prírodu, v ktorej videl prameň všetkých ostatných javov.
Pozitívne štádium (vedecké): V ňom ponúkol ako riešenie svoju víziu ideálneho spoločenského zriadenia, ktorej základom sa stal štát s pevne stanoveným poriadkom, riadený vedcami, odborníkmi a špecialistami. Chod spoločnosti mal vychádzať z poznania univerzálnych zákonov a zo snahy jej členov zohľadňovať celok (s menom Auguste Comte sa spája zavedenie pojmov „pozitivizmus“ a „altruizmus“).
Comtova filozofia chce bojovať proti anarchii a uvoľnenosti mravov, snaží sa odstrániť zlo, ktoré vzišlo z revolúcie, a obnoviť tak organické a stabilné obdobie, založené na poriadku. K tomu možno podla Comta dospieť tak, že sa bude najprv pôsobiť proti zmätku v mysliach, ktorý spôsobila koexistencia myšlienok starých a moderných, logicky nezlučiteľných. Z toho vyplýva potreba preskúmať dejiny ľudského ducha a odhaliť tak prekonané viery. Toto je účel zákona troch štádií, tvoriaceho chrbtovú kosť pozitivizmu.

Cieľom Comtovho filozofického úsilia bolo:

skúmať metódy vied,
vytvoriť vedecký obraz sveta,
koordinovať bádania a organizovať kooperáciu medzi vedami
postaviť svoju pozitívnu filozofiu za základ reorganizácie spoločnosti.
Comtea podnecovali pri vytváraní myšlienok pozitivizmu okrem Saint-Simona aj také osobnosti, ako boli napr. Bacon, Galilei a Descartes.
Comta považujú za zakladateľa sociológie, ktorej názov uviedol ako prvý vo svojej šesťdielnej práci „Cours de philosophie positive“ (1830 – 1842). Od Comta pochádza aj tradičné delenie sociológie na sociálnu statiku a sociálnu dynamiku.

Comte sociológiu vnímal ako filozofiu dejín, ktorú popisoval v zmienených troch štádiách, pričom sem zahrnul aj vlastnú pozitivistickú víziu spoločnosti. Neodráža sa v nej len štátny, právny a spoločenský vývoj (na rozdiel od Hegela), ale aj vývoj umenia, náboženstva, vedy a filozofie.


Sociológiu rozdelil na dve časti:
teóriu prirodzeného usporiadania (spoločenská statika), jej jadrom je uvažovanie o inštitúciách, ktoré zabezpečujú rovnováhu spoločnosti. Za tie Comte považuje náboženstvo, rodinu a štát, čo zodpovedá trom základným mozgovým funkciám cítenie (rodina), jednanie (štát) a intelektu (cirkev).
Druhou časťou Comtovej sociológie je a náuka o pokroku (spoločenská dynamika), ktorej jadrom je zákon troch štádií.
Comte dal sociológii meno a program (riadiť spoločnosť na základe poznania zákonov). Do dnešných dní sa zachoval hlavne názov vedeckého odboru. Schopnosť sociológie stabilizovať spoločenský poriadok na základe poznania zákonov fungovania spoločnosti bola v dielach jeho nástupcov spochybnená, keďže mnohí sociológovia nesúhlasili s myšlienkou, že podobné zákony existujú.

Môže byť premiér nezaradeným poslancom NRSR?

video:
https://youtu.be/fyI5G0jQIWo

O čom ,, cenzúra“ mlčí?

18.08.2022

Prečo parlament a Vláda Slovenska nedodržiava zákony? Národná rada Slovenskej republiky je jediný ústavodarný a zákonodarný orgán Slovenskej republiky. Je orgánom štátnej moci a od jej primárneho postavenia v republike je odvodené postavenie ostatných štátnych orgánov. Ako volený orgán reprezentuje suverenitu štátu a ľudu.Prečo nemôže mať na Slovensku každý občan [...]

Stopäťdesiat trestných činov na jednom mieste

14.08.2022

Všetci (politici alebo mediálni pracovníci) vedia,kto sú to mafia. Sú pospájaní cez spoločných priateľov,cez lobistov alebo bankové účty MNO a OZ alebo aj službami cez politické strany. video: (https://youtu.be/EYwgIlyU8Is) Bratislava 26. Apríla 2016 – Novým kancelárom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) sa stal Daniel Guspan, ktorý vo funkcii nahradil Viktora [...]

Varíš už uvarenú vodu Ďuri?

08.08.2022

Márnia svoj čas . Ja som ho zmarnil habadej . Ale už je rozbehnutý vlak, do ktorého môžeš nasadnúť . Jeho cieľová stanica je tá istá, akú si pripísal . Ale koľaj je iba jedna . Iba nastúpiť……..! ( Napísal Marek Baláž – cigán, môjmu dlhoročnému priateľovi)Igor H.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Vládnu krízu treba vyriešiť, aby patová situácia nepokračovala

19.08.2022 13:50

Prezidentka upozornila na blížiace sa ťažké časy a vyzdvihla potrebu stabilnej a funkčnej vlády.

ladislav bielik

Heger odsúdil okupáciu Československa, hovorí o paralele s Ukrajinou

19.08.2022 12:15

Paralelu s aktuálnou situáciou vidí premiér aj v tom, že rovnako ako Moskva pri okupácii potrestala Československo, rovnako teraz potrestala Ukrajinu.

Český prezident Miloš Zeman

Zemana po dni prepustili z nemocnice. Kontrolovali mu sondu

19.08.2022 11:35

Českého prezidenta hospitalizovali pre plánovanú kontrolu vyživovacej sondy.

facebook

Facebook zablokoval vplyvnú skupinu šíriacu dezinformácie o covide

19.08.2022 10:46

Zakladateľom skupiny Obrana zdravia detí (Children's Health Defense) je synovec amerického exprezidenta Johna F. Kennedyho.

spravodlivy

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 517187x
Priemerná čítanosť článkov: 8342x

Autor blogu

Kategórie